Ново пребарување

ИНФОРМАЦИИ ЗА ХОТЕЛОТ & UAI КОНЦЕПТ

Име на хотелот: ALVA DONNA EXCLUSIVE HOTEL & SPA 5*

Концепт: ULTRA ALL INCLUSIVE

Локација: BELEK – Boğazkent 

Година на изградба: 2005

Последно реновиран: 2013

Од Анталија: 50 km

Од Аеродром: 40 km

Web-страна : www.alvadonna.com 

Информација за трансферот: 1- Јавен превоз; 2-Такси; 3-Приватен превоз од страна на хотелот; 4-изнајмување автомобили - (достапен во хотелот)

ПЛАЖА

Оддалечност од хотел до плажа : 150м.

Структура на плажа: Камчиња; песок, ширина 50 метри, должина 300 метри.  Во плажа (бесплатно): лежалки, чадори, пешкир за плажа, зона +16 (само за возрасни) со доплата: ВИП павилион; храна и пијалок: pier бар, закуски на плажа, бар на плажа, базен со морска вода.

* ВИП павилјони се опремени со сеф, мини бар, посебен туш и лежалки, макс  4 лица се дозволени. За ВИП павилјоните мора  претходна резервација, која може да се направи во Guest Relations по пристигнувањето.

ИНФОРМАЦИИ ЗА СОБИТЕ:

СТАНДАРД СОБА (STANDARD ROOM): вкупно: 254 соби, големина: 27 м2, максимум сместување: 3 возрасни или 2 возрасни + 1 дете. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во главната зграда).

ДЕЛУКС СТАНДАРД СОБА (DELUXE STANDARD ROOM): вкупно: 198 соби, големина 27-30 м2, максимум сместување: 2 возрасни + 1 дете. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во Deluxe Building).

СОБА ЗА 4ЛИЦА ВО ГЛАВНАТА ЗГРАДА (QUADRUPLE ROOM MAIN BUILDING): вкупно: 57 соби, големина: 30 м2, максимум сместување: 3 возрасни + 1 дете. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во главната зграда).

ДЕЛУКС СОБА ЗА 4 ЛИЦА (DELUXE QUADRUPLE ROOM): вкупно: 26 соби, гоелмина: 48 м2, максимум сместување: 3 возрасни + 1 дете. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во Deluxe Building).

ФАМИЛИЈАРНА СОБА (FAMILY ROOM): вкупно: 95 соби, големина: 41 м2, максимум сместување: 4 возрасни. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во главната зграда).

ДЕЛУКС ФАМИЛИЈАРНА СОБА (DELUXE FAMILY ROOM): вкупно: 30соби, големина: 41 м2. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во Deluxe Building).

ФАМИЛИЈАРНИ СОБИ СО КРЕВЕТИ НА СПРАТ (FAMILY ROOM BUNK BED): вкупно: 21 соби, големина: 41 м2, максимум сместување: 3 возрасни + 2 деца. Собите имаат: страничен поглед на морето или поглед на градината (во главната зграда).

ЏУНИОР СУИТ (JUNIOR SUITE): вкупно: 4 соби, големина: 48 м2, максимум сместување: 2 возрасни. Собите имаат: директен поглед кон морето, страничен поглед на море или поглед кон градината. (во главната зграда).

** Сите соби имаат: балкон, туш кабина или када, фен за коса, телефон, ЛЦД ТВ, WI-FI, Minibar, клима уред, сеф
** Кафе, чај, хербал чај, млечен прав, шеќер.
** Мини барот се наполнува секој ден (безалкохолни пијалоци, вода, пиво).

ЧИСТЕЊЕ НА СОБИ: секој ден

ПРОМЕНА НА ПЕШКИРИ: секој ден

ПРОМЕНА НА ЧАРШАФИ: 3 пати неделно

ОПРЕМА ЗА БАЊА: секој ден

БАЗЕНИ

Главен надворешен базен: длабочина: 140 см, лежалки, чадори, пешкири.

БАЗЕН СО ТОБОГАНИ ЗА ВОЗРАСНИ: длабочина: 110 см, лежалки, чадори, пешкири.

БАЗЕН СО ТОБОГАНИ ЗА ВОЗРАСНИ ЗА ДЕЦА: длабочина: 35 см, лежалки, чадори, пешкири.

"MINERAL WATER" базен: длабочина: 140 см, загреан (топла вода), лежалки, пешкири.

ВНАТРЕШЕН БАЗЕН: длабочина: 140 см, загреан, лежалки, пешкири.

ВНАТРЕШЕН БАЗЕН ЗА ДЕЦА: длабочина: 35 см, загреан, лежалки, пешкири.

ДЕТСКИ БАЗЕН СО МОРСКА ВОДА: длабочина: 35 см, лежалки, чадори, пешкири.

ДЕЛУКС НАДВОРЕШЕН БАЗЕН: длабочина: 140 см, загреан, лежалки, чадори, пешкири.

ДЕЛУКС ВНАТРЕШЕН БАЗЕН: длабочина: 140 см, загреан, лежалки, пешкири.

ДЕЛУКС ВНАТРЕШЕН БАЗЕН ЗА ДЕЦА: длабочина: 35 см, загреан, лежалки, пешкири.

ДЕЛУКС НАДВОРЕШЕН БАЗЕН СО JACUZZI: длабочина: 35 см, загреан, лежалки, пешкири.

** Периодот на загреаните базени и базените со систем на ладење се одлучени од страна на хотелското управување.

АКТИВНОСТИ И АНИМАЦИЈА

БЕСПЛАТНО:  секој дневна забава, вечерни емисии, live музика, концерт, тениско игралиште, тениска опрема, фудбал, кошарка, одбојка, одбојка на плажа, пикадо, аеробик, диско, фитнес центар.

СО ДОПЛАТА: сите спортови на вода, билијард, play station, куглање

УСЛОВИ ЗА ДЕЦА

БЕСПЛАТНО: Мини клуб (4-12год.) соби за спиење, анимации цел ден, игралиште на отворено, мини диско пред вечерното шоу, трамполина, отворен базен со 1 тобоган за бебиња, отворен базен со 3 тобогани за деца, базен со морска вода, затворен базен, кино, детски бифе (главен ресторан), храна за бебиња во тегли (главен ресторан), пакувано млеко (главен ресторан), пакуван сок (главен ресторан ), блендер (главен ресторан), креветче за бебиња, столче за бебиња (главен ресторан).

СО ДОПЛАТА: Дадилка, количка за бебе.

КОНЦЕПТ ЗА ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ

Ресторан Панорама: појадок: бифе од 07: 00-10: 00 интернационална кујна, ручек: бифе од 12: 30-14: 30 интернационална кујна, вечера: бифе од  18: 30-21: 00 интернационална кујна.

Ресторан Делукс: појадок: бифе од 07: 00-10: 00 интернационална кујна; доцен појадок: бифе од 10: 00-11: 00 интернационална кујна, ручек: бифе од 12: 30-14: 30 интернационална кујна, вечера: бифе од 18: 30-21: 00 интернационална кујна.

Ресторан Бистро: појадок: бифе од 07: 00-10: 00 интернационална кујна; доцен појадко: бифе од 10: 00-11: 00 интернационална кујна, ручек: бифе од 12: 30-14: 30 интернационална кујна, вечера: бифе од 18: 30-21: 00 интернационална кујна.

Midnight snacks: од 21: 30-06: 00 интернационална кујна.

Детски ресторан: појадок: бифе од 07: 00-10: 00 интернационална кујна, ручек: бифе од 12: 30-14: 30 интернационална кујна, вечера: бифе од  18: 30-21: 00 интернационална кујна.

** Услуга во соба 24 часа (со доплата).

A LA CARTE RESTAURANT (со доплата)

** A la carte рестораните мора со претходна резервација. Италијански, Француски, Азиски, Fish a’la carte 8 ЕУР по лице; Steak house 10 ЕУР по лице; Teppanyaki a’la carte 25 ЕУР по лице.

Италијански ресторан: A la carte 19:00-21:00, италијанска кујна.

Француски ресторан: А ла карте 19:00-21:00 француска кујна.

Fish restaurant: А ла карте 19:00-21:00.

Fish Steak House: А ла карт 19:00-21:00.

Азиски ресторан: А ла карт 19:00-21:00.

Азиска кујна Ресторан Teppanyaki: А ла карт 19:00-21:00, јапонска кујна.

**Кодекс за облекување за вечера (Dress code)

SNACK РЕСТОРАН

Snacks i лесни јадења од 12:00-17:00.

** сладолед: 12:00-17:00; 18:30-21:00.

** kumpir, gözleme се служи во одредено време.

БАР

Cinna bar 24часа (После 24 часот само безалкохолни пијалоци)

Делукс лоби бар 24 часа

Festival  бар во делукс зграда 10: 00-16: 00 часот

Главна зграда (Само безалкохолни пијалоци)

Bella pool бар 09: 00-24: 00 часот

Делукс pool bar бар 10: 00-18: 30 часот

Alva arena Beach бар 10: 00-18: 00 часот

Beach Pier бар 10: 00-24: 00 часот

** Некои алкохолни и без-алкохолни пијалоци се вклучени во концептот
** Алкохолни пијалоци од висока класа не се вклучени во концептот
** Алкохолни и безалкохолни пијалоци и услуги во шишиња се наплаќаат

ГЕНЕРАЛНИ ИНФОРМАЦИИ

- време на check in 14:00 часот - време на check out 12:00 часот

- Рано check in и доцен check out со доплата и може да се обезбеди само според достапност на собата.

- Алкохолни пијалоци не се служат на гости кои имаат помалку од 18 години.

- Сите гости се добредојдени на лоби (турски, англиски, руски или германски)

- За пречекање на гости се служат секој ден: бонбони, мини торта, вино, сок или лимонада од 09:00-20:00 часот, во лоби.

- Инвалидска количка е достапна на рецепција, за итни случаи.

А ла карт ресторани:

Италијански ресторан (се наплаќа). 
Рибен ресторан (се наплаќа). 
Азиски ресторан (се наплаќа). 
Француски ресторан (се наплаќа). 
Тепанјаки (се наплаќа). 
Стек хаус (се наплаќа). 
 

Bar:

Кинески бар (во главната зграда) – 24/7 
Лоби бар (во делукс зграда) – 24/7 
Бела бар на базен - 10:00-24:00  
Бар на базен (во делукс зграда) - 10:00-18:30  
Бар на плажа - 10:00-18:00 
Бар на пристаниште - 10:00-24:00 
Дабл деј диско (во главна зграда) - 23:30-02:00 
Арена бар – 24/7 
Фестивал бар (во главна зграда) -10:00-16:00

Детско мени:

Бесплатно

Диетално мени:

Бесплатно

Работно време на главните ресторани:

 

Панорама ресторан (во главната зграда): појадок од       07:00-10:00, доцен појадок 10:00-11:00, ручек од           12:30-14:30, вечера 18:30-21:00. 
Делукс ресторан (во делукс зграда): појадок                   07:00-10:00, ручек 12:30-14:30,вечера 18:30-21: 00. 
Мали оброци: Турска закуска 12:30-16:00 / 21:30-07:00

 

Концепт:

 

Ultra All Inclusive, All Inclusive

   

Детали:

Концептот е валиден 24/7 и вклучува локални и дел     увозни алкохолни и безалкохолни пијалоци, сладолед и свежо цеден сок од портокал за време на доручекот.. 
Со доплата: одредени увозни пијалоци и флаширани. 
Голем дел од баровите не работат за време на зимската               сезона. Работното време на рестораните и баровите подлежи на промени во зависност од условите.


Lokacija na mapa

Директна соработка

Eurosava соработува со најголемите светски тоуроператори и со директни закупи на соби во хотелите во дестинацијата за да нуди на клиентите квалитетни туристички пакети.

UP-TO-DATE информации

EuroSava останува во контакт со хотели и пансиони, со цел да се ажурираат податоци што е можно побрзо.

Обемот на продажбите

Нашата стратегија е да се продаде што е можно најмногу пакети оnline, кој овозможува намалување на трошоците со промоција на лице место. Нашата понуда е многу разновидна и прифатлива.

Брзо најдете она што ви треба

EuroSava ви овозможува да пребарувате за правата дестинација користејќи брзо и модерно пребарување.

Ниски цени

Нашето задоволство е да ви понудиме што повеќе ниски цени.

Плаќање преку интернет

Ако сте ја избрале вашата дестинација тогаш ќе може да си извршете уплата преку интернет во нашиот сајт,веднаш после конфирмација а не подолго од времетраење од 24 часа а со тоа ке заштедете и време и пари.

Иднината е ONLINE

EuroSava сака да стане најголема онлајн продавница за патување од Македонија, со поврзување на хотелoт со туристите и обезбедување на најниски цени.

Сите информации на едно место

EuroSava е повеќе од портал резервации , тука можете да најдете повеќе за вашата дестинација: знаменитости, други туристички повратни информации и слики.